۸ نکته کلی سیستم دوربین مدار بسته

/ / سیستم های امنیتی و کنترلی, فناوری اطلاعات

CCTV مخفف Closed Circuit Television است و توضیح ساده آن، می شود مجموعه ای از دوربین های امنیتی که به یک سیستم مانیتورینگ مرکزی متصل هستند.

از آنجایی که استفاده از چنین سیستم هایی مقرون به صرفه است، CCTV ها روز به روز در بین دارندگان منازل، کسب و کارهای شخصی، و املاک و ساختمان ها، هواخواهان بیشتری پیدا می کنند.

انتخاب تجهیزات مناسب و کاربری کارشناسی از بخش های بسیار مهم می باشد و باعث مدیریت هزینه ها می گردد، در این راستا می توان نظر مشاور سیستم های امنیتی را نیز مورد بحث قرار دارد.

بطور معمول دپارتمان امنیت در سازمان ها بر اساس آموزش هایی که دیده اند می توانند نیاز های خود را شناسایی نموده و نسبت به طرح دوربین مداربسته خود مطالعه نماید تا از بهترین ابزار و راهکار ها استفاده نمایند.

CCT_1

اما نکات مهم در خرید یک سیستم دوربین مدار بسته چیست؟

۱-نیازهای خود را ارزیابی کنید: آیا می خواهید بر رفت و آمد های عمومی نظارت کنید؟ می خواهید چهره ها را ببینید، یا کالاها یا گروه های افراد را تشخیص دهید؟ سیستم بی سیم می خواهید یا با سیم؟ سیستم های فضای داخلی می خواهید یا باید فضای خارجی را هم پوشش داد؟ آیا دوربین شبکه می خواهید که قادر به ارسال ویدیوها از طریق اینترنت باشد؟ سیستم مورد نظرتان چند دوربین باید داشته باشد؟ بودجه شما چقدر است؟

۲-نوع دوربین را انتخاب کنید: بر اساس نیاز های خود و شرایط محیطی، بهترین دوربین را انتخاب کنید:

• دوربین با سیم: یک دوربین رنگی استاندارد. اکثر دوربین های داخلی/خارجی امروزی از فیلتر مادون قرمز برای دید در شب برخوردارند که تصاویر شبانه آن، برای بهبود کنتراست و جزئیات، سیاه و سفید است. پورت رابط دوربین های سیمی، از نوع BNC یا DIN است و نیازمند کابل ویدیویی جدا نیز هست.

• بی سیم: عده زیادی به دوربین های بی سیم رو آورده اند چرا که راهکار مقرون به صرفه ای برای راه انداختن سیستم نظارت در خانه یا محل کارشان است. جدیدترین دوربین های دیجیتال، هم امن هستند، هم با دستگاه های خانگی تداخل نخواهند داشت و هم تصویر و صدای شفافی ارائه می کنند.

• آی پی/شبکه: دوربین های آی پی یا شبکه، یک انتخاب دیگر هستند. این دوربین ها به مودم متصل شده و به شما امکان چک یا کنترل کردن شبکه دوربین های امنیتی تان از هر جایی را می دهند. بسیاری از آنها امکان ضبط ویدیوها بر روی کامپیوتر را هم دارند.

۳-نوع و کیفیت سنسور تصویر در داخل دوربین را مشخص کنید: دوربین های مدار بسته با استفاده از سنسورهای CMOS یا CCD تصاویر را شکار می کنند. دوربین های ارزان یا کوچک، سنسورشان CMOS است و کیفیت تصویر پایینی هم دارد که در شرایط کم نور، بدتر می شود. اما دوربین های بهتر، سنسور CCD با اندازه بزرگتر دارند. هر چه سنسور بزرگتر، تصویر بهتر و با کیفیت تر. در نتیجه سنسورهای ۱/۴ با تراکم بیشتر، بهترین تصاویر را تولید می کنند.

۴-سیاه-و-سفید یا رنگی بودن تصویر را مشخص کنید: اگر می خواهید سیستم خود را در محیطی نصب کنید که شرایط نور آن خیلی ضعیف است، پیشنهاد می شود که به سراغ دوربین های سیاه و سفید بروید که در این شرایط عملکرد بهتری دارند. اما چنانچه قصد نصب در محیط داخلی با نور مناسب را دارید، تنها به دوربین های رنگی نظر داشته باشید. دوربین های رده بالای رنگی، امروزه هم برای کاربردهای داخلی و هم خارجی مناسب هستند و با فیلتر مادون قرمز، از دید در شب مناسبی هم بهره می برند.

۵-سطح نور را بررسی کنید: یکی از مهمترین موارد، میزان نور است. سطوح روشنایی با واحد لوکس اندازه گیری می شوند، هر چه این عدد برای دوربین پایین تر باشد نور کمتری برای بازسازی تصویر احتیاج دارد.

۶-رزولوشن تصویر را انتخاب کنید: هر چه رزولوشن بالاتر باشد، تصویری که ضبط می شود دارای کیفیت بهتری خواهد بود. کمترین رزولوشن برای چنین دوربین هایی ۳۳۰ است و دوربین های بهتر، رزولوشنی بیش از ۴۰۰ هم دارند.

۷-مانیتوری انتخاب کنید که با رزولوشن دوربین شما همخوانی داشته باشد: این مورد نیازی به توضیح زیاد ندارد. کیفیت تصویری که ضبط می شود یک چیز است، و کیفیت نمایشگری که برای سیستم مانیتورینگ خود انتخاب کرده اید چیز دیگر. برای مشاهده تصاویر باکیفیت، به نمایشگر خوب هم نیاز دارید.

۸-یک دستگاه ضبط برای سیستم بخرید: بهترین کار این است که یک ضبط کننده ویدیویی دیجیتال که ویدیوها را بر روی هارد دیسک داخل خود نگه می دارد بخرید. معمولا چنین دستگاه هایی با پر شدن فضای هارد، شروع به پاک کردن قدیمی ترین ویدیوها می کنند، بنابراین دغدغه خاصی هم در این باره نخواهید داشت.