وبلاگ گروه فرا

کارفرمایان و کاربران گرامی در این بخش از وب سایت سعی بر این است تا مقالات و اخبار علمی و فنی جمع آوری شود و پس از ویراستاری و ترجمه و اعمال تغییرات لازم در گروه های مرتبط دسته بندی شوند که خوانندگان عزیز در کمترین زمان به مقالات و نوشته ها دسترسی داشته باشند.برای حفظ انسجام و دسترسی بهینه مطالب تلاش شده است تا با همکاری مدیران و نویسندگان منابع و موضوعات نوشته ها مشخص گردد تا از پراکندگی مطالب جلوگیری شود لذا موضوعات انتخابی در زیر بصورت اختصاری بیان شده است :ترجمه ی مقالات معتبر ISI ،Sciencedirect, Springer، Sci-Hub، IEEE و غیره قرار دادن تازه ترین User Manual ها و Data Sheet ها قرار دادن اخبار های علمی و فنی دنیای فناوری قرار دادن بخشی از کتب تخصصی حوزه ی فناوری اطلاعات و برق ارائه مقالات آموزشی و کاربردی در زمینه های فناوری اطلاعات و الکترونیک معرفی تجهیزات و دستگاه های جدید مرتبط با خدمات گروه فراقرار دادن نوشته ها با موضوعات بالا گامی هر چند کوچک در راستای ارتقا سطح علمی و فنی کاربران و کارفرمایان گرامی می باشد که امید است برای تحقق این اهداف از نظرات و پیشنهادات تاثیر گذار شما نیز بهره مند شویم.

همانطور که مطلع هستید تجهیزاتی از قبیل روتر و سویچ های امروزی شرکت سیسکو برای خود یک سیستم عامل دارند که در اصطلاح به آن IOS یا Internetwork Operating System گفته می شود ، این سیستم عامل در قالب یک فایل معمولا در حافظه Flash موجود در روترها و سویچ های این شرکت قابل مشاهده است ،  اما نکته در اینجاست که زمانیکه شما با استفاده از دستوری به نام show flash در حالت privileged mode خروجی زیر را مشاهده می کنید کمی ساختار نامگذاری این Image از IOS ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد اما در ابتدا کمی پیچیده به نظر می رسد ولی تک تک اجزای نامگذاری این Image بر اساس منطق انجام شده است.

عمدتاً هریک از سیستم عامل های روتر یا سوییچ سیسکو بنابر قابلیت ها و امکانات دسته بندی می شوند و این تفاوت بیانگر قیمت هریک از آنهاست که حتی این موضوع باعث می شود یک IOS دارای ارزش چند هزار دلاری شود.

پس از مطالعه مطلب زیر شما می توانید بدرستی IOS سیسکو مورد نظر را انتخاب نمایید و جزو گروه مدیران شبکه متخصصی شوید که از این موضوع می توانید در طراحی های شبکه استفاده بسیار صحیح نمایید.

cisco-total-devices

در زیر دو مثال از IOS image شرکت سیسکو را برای شما بررسی و تحلیل می کنیم:

c3725-entbase-mz.123-2.T.bin
c2600-i-mz.122-28.bin

نام دستگاه یا Hardware Identifier:

منظور از c2600  یا c3725 یعنی اینکه IOS این روتر سیسکو نشان می دهد که روتر موجود یک روتر از سری ۲۶۰۰ یا ۳۷۰۰از روترهای سیسکو است. اگر مقادیر دیگری مشاهده کردید قطعا به معنای سری تجهیزاتی است که IOS به آنها مربوط می شود ، لیست زیر می توانید در این زمینه به شما کمک کند :

c1005 – For 1005 platform
c1600 – For 1600 platform
c1700 – For 1700 series platforms
c2500 – For 2500 series platforms
c2800 – For 2800 series platform
c2900 – For 2900 series platforms
c3620 – For 3620 platform
c3640 – For 3640 platform
c3700 – For 3700 platform
c4000 – For 4000 series platform
c4500 – For 4500 and 4700 platforms
سایر سری های تجهیزات نیز در مقاطع زمانی ممکن است اضافه یا تغییر یابد که می توان از داخل وب سایت رسمی سیسکو این موضوع را مطلع شد.
مشخص کننده توانمندی ها و قابلیتها –Feature Set:
معرف اول : حرف “i” به معنای این می باشد که نسخه IOS موجود برای قابلیت IP Routing بصورت ویژه طراحی شده است ، مقادیر و حروفی که بصورت معمول شما می توانید در این قسمت مشاهده کنید معمولا به شکل زیر می باشد:
a – appn
a2 – atm
a3 – SNA switching
b – appletalk
c – communications servers etc
i – ip
j – enterprise
l – IPX
n – Novell
f– firewall
p – service provider
v – voice
معرف دوم : دسته ای از قابلیت ها و ویژگی هایی می باشد که یک طراح یا مدیر شبکه می بایست متناسب با نیازها و طراحی خود از این ویژگی ها استفاده نماید. تفاوت در انتخاب این گروه از ویژگی ها تفاوت چشم گیری در قیمت خرید تجهیزات ایجاد می کند.
IPBase
IP Services
Advanced IP Services
Enterprise Services
Advanced Enterprise Services
۱- IPBase :
همانگونه که احتمالا حدس میزنید این IOS بسیار پایه ای و دارای حداقل امکانات است که معمولا به صورت رایگان و به همراه دستگاه به شما ارایه می شود.
نکته:
Enterprise Base یا entbase  بسیار شبیه به IPBase است با این تفاوت که Multi Protocol است و از پروتکل های مختلفی چون IPX, AppleTalk, and various IBM protocols پشتیبانی می کند. ناگفته نماند که سیسکو در بسیاری از دستگاه های جدید خود این نسخه را به عنوان IOS رایگان اولیه ارایه می کند.

۲- IPServices  :
در این IOS امکانات فراوانی از جمله EIGRP/OSPF,BGP,GLBP,QoS,NAT,HA,VRF-lite,Netflow,Advance Multicast و غیره را در اختیار دارید که به همین دلیل می بایست ابتدا نیاز این سرویس ها احساس کنید سپس اقدام به انتخاب ios  خود نمایید.

۳- Advanced IP Services :

این IOS خود در بر گیرنده انواع ذیل است بنابراین به امکانات سه IOS زیر دقت کنید. همه آنها به علاوه امکاناتی چون تنظیمات امنیتی بسیار پیشرفته، IPv6، سرویس های مخصوص ارایه دهندگان سرویس های بزرگ (Service Provider Services) و … در این IOS وجود دارند.

سه  زیر مجموعه این IOS عبارتند از :

Advanced Security :
شامل امکاناتی چون IOS Firewall، IDS، IPSec، ۳DES Enc، VPN، SSH و …

SP Services :
شامل امکاناتی چون MPLS, SSH, ATM, VoATM

IPvoice :
شامل امکاناتی چون VoIP, VoFR, IP Telephony

۴- Enterprise Services :
برای دانستن امکانات این مجموعه کافیست مجموعه های IP Voice, Enterprise Base و SP Services را اضافه کنید به قابلیت هایی چون ارایه سرویس های Service Provider و پشتیبانی کامل از IBM

۵- Advanced Enterprise Services :
تلفیق Advanced IP Services و Enterprise Services یا بهتر است بگوییم : Full Cisco IOS Software
این گروه کاملترین ویرایش سیستم عامل سیسکو می باشد که دارای قیمت بسیار بالایی می باشد و کاربرد خاص به خود را دارا می باشد.
مشخصه نحوه اجرا و مکان اجرای سیستم عامل:
این قسمت نشان دهنده محل قرار گیری IOS (حرف m) و نوع فشرده سازی آن (حرف z) است :
دیگر گزینه های موجود برای محل قرار گیری عبارتند از :
m : در حافظه RAM
r : در حافظه ROM
f : در حافظه Flash
l: محل قرارگیری IOS در هنگام بوت و اجرای دستورات عوض می شود

دیگر گزینه های موجود برای فشرده سازی عبارتند از :
z : فشرده سازی zip
x : فشرده سازی mzip
w : فشرده سازی با الگوریتم STAC

مشخصه نسخه و بروزرسانی سیستم عامل سیسکو:
اعدادی مانند ۱۲٫۳ یا ۲۸-۱۲۲ به معنای نسخه IOS و نمایانگر آخرین Patch یا بسته بروز رسانی که روی آن وجود دارد،می باشد.
Cisco_logo_blue
مشخصه نهایی :
اول از همه بدانید که در اینجا ترکیبی از یک یا چند تا از حروف T و S و E و B را ممکن است مشاهده کنید که هریک بیانگر موضوعی می باشند که در زیر آنرا توضیح می دهیم:

T : برخی ویژگی های جدید اضافه شده و برخی نقایص و ایرادات (دقت کنید. نقایص و ایرادات و خطاها نه صرفا باگ های کوچک) برطرف شده اند

S : برخی ویژگی های محکم کاری ها (Consolidation) و تمهیدات امنیتی + رفع برخی نقایص و ایرادات

E : نشان می دهد این IOS مربوط به سازمان های بزرگ و Service Provider هاست. در این نسخه برخی ایرادات رفع شده اند ضمن اینکه امکاناتی مخصوص Service Provider ها، و تنظیمات و قابلیت های پیشرفته Voice, Firewall, Security و QoS اضافه شده اند

B : برخی امکانات مخصوص سرویس های Broadband + رفع برخی نقایص و ایرادات

K9: این علامت بدین معناست که شما میتونید encryption داشته باشید با کلیدی به طول بیش از ۶۴ بایت
دوستان گرامی و خوانندگان محترم بخش شبکه و فناوری اطلاعات گروه فرا می توانند از امکانی بسیار ساده و کارآمد در سایت سیسکو به نام Cisco Feature Navigator برای انتخاب IOS مناسب استفاده نمایند.

بدافزار «Ransomware» چیست؟

«Ransomware» یک بدافزار تخصصی است که «با رمزگذاری فایل‌ها و درخواست پرداخت باج برای دریافت کلید آنها حضور خود را نشان می‌دهد». پاییز گذشته، وزارت امنیت کشور (DHS) طی یک هشدار بدافزار «Ransomware» را اینگونه توصیف کرد:
پس از آلوده کردن رایانه،‌ بدافزار «Ransomware» دسترسی کاربرد را به سیستم محدود می‌سازد. این نوع بدافزار، که چندین سالی وارد فضای مجازی شده، از قربانیان با نمایش یک هشدار بر روی صفحه نمایش‌شان درخواست پول می‌کند. این هشدارها اغلب محتوای مشابهی دارند، مثلاً اینکه رایانه‌تان قفل شده است یا کلیه فایل‌هایتان رمزگذاری شده اند و سپس، درخواست پرداخت باج برای بازیابی دسترسی‌ کابر به سیستم یا فایل‌هایش مشاهده می‌گردد. این باج عموماً بین ۱۰۰ الی ۳۰۰ دلار آمریکا بوده و گاهی نیز پرداخت آن به واحد پولی مجازی، مثلاً بیت‌کوین (Bitcoin) درخواست می‌شود که بیت کوین به مانند پول بدون پشتوانه عمل می‌کند که تقریباً غیر قابل ردیابی است.

بدافزار «Ransomware» از طریق ایمیل‌های فیشینگ منتشر می‌گردد، که حاوی پیوست‌های مخرب و دانلود فایل‌های توام با فایل هدف [موسوم به حملات «Drive-by-Download»] هستند. این نوع حملات زمانی رخ می‌دهند که کاربرد ناخواسته یک وب سایت آلوده را بازدید کرده و بدافزار بدون اطلاع وی دانلود و نصب می‌گردد. نسخه «Crypto Ransomware» که فایل‌ها را رمزگذاری کرده در حال حاضر همانند بدافزار اصلی منتشر شده، ولی پیش از این، از طریق برنامه‌های کاربرد ارسال پیامک مبتنی بر وب نیز در اینترنت انتشار می‌یافت.»

بد افزار «Ransomware» غالباً دستگاه‌های شخصی و کسب و کارهای کوچک را هدف قرار می‌دهد، بویژه از زمانیکه شرکت‌های بزرگتر بهداشت اینترنتی بهتری را در دستگاه‌های خود پیاده‌سازی کرده اند، که از جمله این اقدامات می‌توان تهیه نسخه‌های پشتیبانی منظم و الزام به ذخیره‌سازی و نگهداری کلمات عبور در مکانی امن بجای خود دستگاه اشاره کرد.

cryptolocker-virus
وزارت امنیت کشور کاربران را از پرداخت باج قویاً منع کرده است:

«پرداخت باج به هیچ وجه تضمین نخواهد کرد که فایل‌های رمزگذاری شده آزاد شوند؛ بلکه صرفاً تضمین خواهد کرد که هکرهای بداندیش به پول خود رسیده و در برخی موارد نیز، اطلاعات بانکی وی را استخراج می‌کنند. بعلاوه، رمزگشایی فایل‌ها هرگز به معنای برطرف شدن آلودگی سیستم به بدافزار نخواهد بود.»

با وجود توصیه وزارت امنیت کشور، کلانتر دیکسون کانتی (تنِسی) برای باز پس گرفتن فایل‌های ذخیره شده بر روی یک رایانه آلوده به بدافزار پس از مشورت با دایره بازرسی تنِسی و «FBI» اقدام به پرداخت باج ۵۰۰ دلاری به واحد پولی بیت‌کوین نمود. به اعتقاد آنها، پرداخت باج بهترین راه برای حل مسئله پیش‌رو بود.
گزارش حملات بدافزار «Ransomware»:

تابستان گذشته، شرکت «SecureWorks» وابسته به «Dell» گزارشی را با محوریت حملات نسخه «CryptoWall » بدافزار «Ransomware» را منتشر نمود.

به گفته این شرکت بین ماه‌های مارس و آگوست سال ۲۰۱۴، «تقریبا ۶۲۵۰۰۰ سیستم به بدافزار «CryptoWall» آلوده شده اند. در همان چارچوب زمانی، بدافزار «CryptoWall» بیش از ۵٫۲۵ میلیارد فایل را رمزگذاری کرده است.»

این نسخه از بدافزار «Ransomware» توسط اپراتورهای بات‌نت اجرا می‌شود و لذا، الگوی خاصی برای طبقه‌بندی قربانیان احتمالی آن و اهداف حمله وجود ندارد. براساس این گزارش:
«از این گذشته، باج‌های درخواستی از جانب اپراتورهای بدافزار «CryptoWall» در زمان‌های مختلف بین ۲۰۰ الی ۲۰۰۰ دلار بوده است. در صورت عدم پرداخت باج در مدت مشخص شده (معمولاً ۴ الی ۷ روز)، مبلغ بیشتری از قربانیان درخواست می‌گردد. در یک مورد، قربانی برای آزاد کردن فایل‌هایش مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار را نیز پرداخت کرده است.»

براساس گزارش اخیر شرکت «Bromium» با عنوان «درک و فهم نسخه «Crypto» از بدافزار «Ransomware» – تحلیل جامع محبوبترین خانواده‌های بدافزار:
«این تهدید سایبری «Crypto Ransomware» نام دارد که نسخه‌ای از بدافزار اصلی «Ransomware» به شمار می‌رود. بدافزار «Ransomware» دست کم پنج نسخه متفاوت، از جمله «CryptoLocker» و «CryptoWall» و «Reveton» و «CryptoLocker.F and TorrentLocker» دارد. با ناکارامد شناخته شدن اقدامات امنیتی سنتی مبتنی بر آشکارسازی حمله، همچون آنتی ویروس‌ها در برابر این نوع از حملات، نرخ آلودگی بدافزار «Ransomware» رو به افزایش است. از طرفی در مقایسه با اولین بار مشاهده بدافزار «Ransomware» در سال ۲۰۱۳، بر پیچیدگی آن با بهره‌گیری از مسیرهای حمله جدید و با تکیه بر الگوریتم‌های رمزگذاری پیشرفته و گسترش انواع فایل‌های هدف افزوده شده است.»

What_is_encryption
نتیجه‌گیری:

بدافزار «Ransomware» تبدل به مسئله ای جدی و رو به رشد در عصر حاضر شده، که تاکنون راه‌حلی کارامد برای آن پیدا نشده است. دپارتمان امنیت شبکه گروه فرا با توجه به اهمییت این ویروس مکاتبات و تحقیقاتی را انجام داده است که تا این لحظه راه حل مناسبی دریافت نشده است. گروه امنیت شبکه فرا پیشنهاد می کند تا زمان یافتن راه‌حلی که بطور کامل از فایل‌ها و سیستم‌ها در برابر این بدافزار محافظت کند، توصیه‌های سنتی هنوز قابل اعمال خواهند بود، مثلاً: از رایانه‌ها و دیگر دستگاه‌های‌تان با استفاده از برنامه‌های کاربردی و نرم افزار ضد بدافزار محافظت نمایید، بطور منظم از فایل‌های‌تان نسخه پشتیبان تهیه کنید و کلمات عبور خود را در مکانی امن ذخیره و نگهداری نمایید و از مشاهده ایمیل های ناشناس و پیام های مشکوک خودداری فرمایید.ی

دوستان و علاقه مندان گرامی می توانند برای اطلاع بیشتر از لینک های زیر نیز استفاده نمایند:

www.microsoft.com/security/portal/mmpc/shared/ransomware.aspx

www.sophos.com/en-us/support/knowledgebase/119006.aspx

en.wikipedia.org/wiki/Ransomware

اگر علاقه‌مند به انرژی خورشیدی و مباحث مرتبط با آن هستید، احتمالا اخبار مربوط به نصب سامانه‌های فتوولتائیک بر روی پشت بام‌های منازل و البته تامین ۵۰% هزینه آن توسط شرکت توانیر را در روزهای اخیر شنیده‌اید.

اما یک سیستم فتوولتائیک چیست؟ در این مطلب – که قسمت اول آن پیش روی شماست- سعی کرده‌ایم این سیستم و عناصر تشکیل دهنده آن را شرح داده و در ‌‌نهایت نحوه انتخاب یک سیستم خورشیدی مناسب برای تامین انرژی الکتریکی یک خانه را آموزش دهیم.

سیستم فتوولتائیک

یک سیستم فتوولتائیک یا برق خورشیدی کوچک می‌تواند یک منبع انرژی قابل اطمینان و بدون آلودگی برای منزل یا محل کارتان باشد. همچنین سیستم‌های فتوولتائیک کوچک می‌توانند یک منبع انرژی مقرون به صرفه در مکان‌هایی که تامین انرژی در آن‌ها به روش‌های سنتی و مرسوم ناممکن است باشند.

از آنجا که تکنولوژی‌های فتوولتائیک هم از نور مستقیم و هم از نور پراکنده خورشید برای تولید برق استفاده می‌کنند، منابع خورشیدی فراوانی در سرتاسر ایران برای سیستم‌های خورشیدی وجود دارد. با این حال، میزان توان تولید شده توسط یک سیستم خورشیدی در یک مکان خاص بستگی به میزان انرژی دریافتی از خورشید دارد. بنابراین، سیستم‌های فتوولتائیک همانند دیگر تکنولوژی‌های خورشیدی در مکان‌هایی که تابش خورشید در آن‌ها شدید‌تر و بیشتر است بازدهی بالاتری دارند.

سیستم‌های فتوولتائیک می‌توانند برای تامین هر نوع نیاز الکتریکی طراحی شوند. شما می‌توانید آن‌ها را به صورت متصل به شبکه یا منفصل از شبکه استفاده کنید. همچنین می‌توانید از این تکنولوژی برای تامین روشنایی فضای باز استفاده نمایید.

انواع سلول‌های خورشیدی

سلول‌های خورشیدی – به عنوان اساس یک سیستم فتوولتائیک – از مواد نیمه هادی تشکیل شده‌اند. هنگامی که نور خورشید توسط این مواد جذب می‌شود، انرژی خورشیدی با ضربه زدن به الکترون‌ها موجب آزاد شدن آن‌ها از اتم‌هایشان می‌شود. به این پدیده «اثر فتوالکتریک» می‌گویند. سپس این الکترون‌های آزاد به سمت مدار تعبیه شده در سلول خورشیدی حرکت می‌کنند تا جریان الکتریکی را به وجود آورند. شبیه سازی «اثر فتوالکتریک» در ویدئوی زیر نشان داده شده است. نور خورشید با طول موج‌های خاصی می‌توانند برای ایجاد جریان الکتریکی موثر واقع شوند. توجه داشته باشید که سیستم‌های فتوولتائیک در روزهای ابری نیز می‌توانند به تولید برق بپردازند، اما نه به اندازه یک روز آفتابی.

 

عملکرد یک سلول خورشیدی با اندازه گیری بازدهی آن در تبدیل نور خورشید به الکتریسیته مشخص می‌شود. انواع گوناگونی از مواد برای ساخت سلول خورشیدی وجود دارند که بازدهی‌شان با هم متفاوت است.
مواد نیمه هادی
سیلیکون که همچنان پرطرفدار‌ترین ماده برای تولید سلول‌های خورشیدی است، به انواع زیر تقسیم بندی می‌شود:
 • سیلیکون مونوکریستال
 • سیلیکون مالتی کریستال
 • سیلیکون پولی کریستال
 • سیلیکون آمورفوس
ضریب جذب یک ماده نشان دهنده این است که چه میزان نور با طول موج (یا انرژی) معین می‌تواند قبل از جذب شدن در آن ماده نفوذ پیدا کند. ضریب جذب کوچک نشان دهنده این است که نور به راحتی نمی‌تواند جذب ماده شود. یادآوری می‌کنیم که ضریب جذب یک سلول خورشیدی به دو عامل بستگی دارد: ماده‌ای که سلول از آن ساخته شده است و طول موج یا انرژی نوری که جذب می‌شود.
Bandgap یا نوار ممنوعه‌ی (گاف نواری، گاف انرژی یا نوار بدون انرژی) یک ماده‌ی نیمه هادی، دارای انرژی است. نوار ممنوعه کمترین مقدار انرژی مورد نیاز برای حرکت دادن یک الکترون از مدار خود و رفتن یک اتم به حالت آزاد است. این حالت آزاد جایی است که الکترون می‌تواند نقش خود در فرآیند هدایت (رسانایی) را ایفا کند. سطح پایین‌تر انرژی یک نیمه هادی، «نوار ظرفیت» نامیده می‌شود. سطح بالا‌تر انرژی، جایی که الکترون آزاد است نیز «نوار انتقال» نام دارد. نوار ممنوعه، اختلاف انرژی میان نوار ظرفیت و نوار انتقال است.
SULAR_CELL_1
ماده‌ای که در ساخت سلول خورشیدی استفاده می‌شود دارای مرزی در ضریب جذب خود است؛ زیرا نور با انرژی پایین‌تر از نوار ممنوعه ماده که نمی‌تواند الکترونی را آزاد کند، جذب نمی‌شود.
لایه نازک
سلول‌های خورشیدی لایه نازک از لایه‌های نیمه رسانا با ضخامت تنها چند میکرومتر تشکیل شده‌اند. تکنولوژی لایه نازک این امکان را برای سلول‌های خورشیدی فراهم کرده است تا در موارد زیر استفاده‌ای دوچندان داشته باشند:
 • سیستم‌های خورشیدی نصب شده در پشت بام‌ها
 • کاشی‌های سقفی
 • نمای ساختمان‌ها
 • استفاده در نورگیر‌ها یا دهلیز‌ها
سیستم‌های خورشیدی نصب شده در پشت بام‌ها که از چندین نوع ماده غیربلورین ساخته شده است در حال تجاری سازی برای ورود به بخش مسکونی است. نمونه‌هایی از مزایای این سیستم خورشیدی عبارتند از:
 • ترکیب و یکپارچگی با ساختمان
 • استفاده هم‌زمان به عنوان پوشش بام و همچنین تولید انرژی بدون آلودگی
 • دوام

ابر خشت چیست

اگر زمانی به علت سانحه‌ای خانه‌تان را از دست دادید، نگران نباشید. برای ساخت دوباره خانه‌تان با قیمتی ارزان فقط نیاز به سه چیز دارید: خاک، کیسه و سیم‌خاردار.
سیستم ابرخشت سیستمی است که توسط نادر خلیلی، معمار ایرانی-آمریکایی در سال ۱۹۸۴ برای پاسخ‌گویی به نیاز NASA به عنوان مصالحی مناسب برای ساخت ایستگاه در سیاره مریخ ارائه شد. از آن زمان این سیستم به عنوان سیستمی اید‌ه‌آل برای سازمان ملل برای مناطق آسیب دیده انتخاب شده است.

super-adobe

روش ساخت بنایی با این سیستم آسان است، کافیست شما خاک را در کیسه‌‌هایی بریزید و طبق اصولی این کیسه‌ها را توسط سیم‌های خاردار بر روی هم قرار دهید تا ساختمانی کوچک، سریع، مقاوم در برابر عوامل محیطی و کاملا پایدار داشته‌باشید. 

super_adobe_1

این سیستم در طول زمان رشد کرده، و به حدی انعطاف ‌آن متمایز است که علاوه بر ساخت بنا در مریخ و ساخت خانه برای مناطق آسیب دیده، از آن جهت ساخت خانه‌هایی ارزان ولی بسیار مقاوم در کالیفورنیا استفاده می‌شود وهمچنین می‌تواند مصالحی ایده‌آل برای افرادی باشد که در مناطق روستایی نیازمند خانه‌ای ارزان قیمت باشند.

super_adobe_2

از ویژگی‌های این بناها انعطاف‌پذیری بالای آن‌ها برای ساخت شکل‌های مختلف ساختمان است. و شکل‌های قوسی مانند که ساخت آن‌ها بدون ابزارهای صنعتی پیشرفته و گرانقیمت در ساختمان غیر ممکن است، توسط این سیستم به آسانی خم کردن تیوبی پر از خاک است.
super_adobe_3super_adobe_4
این سیستم توسط موسسه‌ی cal-earth توسعه پیدا می‌کند. این موسسه توسط نادر خلیلی بنیاد شده و پس از فوت این معمار، توسط فرزندانش اداره می‌شود. خارج از آن این سیستم توسط گروه‌های مختلفی که به دنبال ساخت بناهایی ارزان قیمت هستند به شکل‌های مختلفی توسعه پیدا می‌کند.  بعضی این ایده را به صورت جدا دنبال کرده‌اند و با اضافه کردن سیمان و جزییات اجرایی متفاوت سعی در رشد امکان‌های ساخت این بنا داشته‌اند.
super_adobe_5
بالا