بازنشستگی ویندوز XP

/ / شبکه و امنیت شبکه, فناوری اطلاعات

ویندوز XP در آوریل سال ۲۰۱۴ بازنشسته می‌شود و با توجه به تعداد قابل توجه کاربران این سیستم عامل انتظار می‌رود هکرها در آن زمان بدافزارهای مختلفی که بر مبنای مشکلات XP طراحی کرده‌اند را فعال کرده و در فضای مجازی منتشر کنند.

متخصصان امنیتی به کاربران هشدار داده‌اند که بهتر است هر چه سریع‌تر استفاده از ویندوز ایکس پی را متوقف کرده و به استفاده از سیستم عامل‌های جدیدتر مایکروسافت روی آورند. در حال حاضر حدود ۳۳ درصد کاربران ویندوز از نسخه XP استفاده می‌کنند.

در حال حاضر متوسط قیمت بدافزارهای سوءاستفاده از ویندوز ایکس پی در بازار سیاه از ۵۰ تا ۱۵۰ هزار دلار در نوسان است که به نسبت دیگر نرم افزارها قیمت پایینی محسوب می‌شود.

مایکروسافت اعلام کرده که تا ۸ آوریل ۲۰۱۴ وصله‌هایی برای رفع مشکلات امنیتی و آسیب پذیری های ویندوز XP عرضه اما پس از آن این روند را متوقف می‌کند. در همین حال بعید به نظر می رسد که کاربران فعلی ویندوز ایکس پی همگی تا آن زمان استفاده از سیستم عامل یاد شده را متوقف کنند.

مایکروسافت مدتی هست که پشتیبانی از سرویس پک ۲ برای ویندوز ایکس پی را متوقف کرده و در این ۲ سال آمار آلوده شدن به بد افزارها در آن، ۶۶ درصد بیشتر از سیستم های مجهز به سرویس پک ۳ بوده.

winxppro

پس از عرضه آخرین به روز رسانی ها برای ویندوز ایکس پی نیز شاهد شکل گیری روندی مشابه خواهیم بود و از این رو بهترین گزینه آماده شدن برای مهاجرت به ویندوز های جدیدتر است.