مرد لامپ های رشته ای (توماس آلوا ادیسون)

/ / برق قدرت

بدون شک توماس ادیسون نامی شناخته شده در صنعت برق است ، هرچند من معتقدم جدا از نبوغ این دانشمند ، تلاش فراوان و مدیریت او بود که باعث پیشرفت موسسه ی او شد و خیلی از دانشمندان جوان در پرتوی مدریت او بزرگترین ادوات برق را اختراع کردن و کمتر مورد توجه قرار گرفتن (در نوشته های بعدی به شرح در این مورد میپردازیم) ؛ در هر حال هدف اینجانب جمع آوری و شرح بیوگرافی این دانشمند میباشد

توماس آلوا ادیسون در ۱۱ فوریه سال ۱۸۴۷ میلادی در شهر میلان استان اوهایوی آمریکا متولد شد؛ نام والدینش ساموئل اوژن ادیسون و نانسی ماتئوس الیوت بود ، پدرش هلندی و مادرش یک اسکاتلندی بود ،تام در کودکی مانند دیگر بچه ها در مدرسه موفق نبود و مادرش تصمیم گرفت او را در خانه تحت تعلیم قرار دهد. از این رو، تعداد زیادی کتاب به او داد تا مطالعه کند. تام پسری کنجکاو بود و همیشه در تلاش بود تا بفهمد چیزهای اطرافش چگونه عمل می کنند و دوست داشت بتواند کاری کند که آنها بهتر عمل کنند.

او در شش سالگی با فروش روزنامه هزینه ی زندگی را بدست می آورد. بعدها خود به تنهایی شروع به نگارش، چاپ و توزیع روزنامه نمود. در این سال ها ادیسون دست به آزمایش های فیزیک و شیمی مختلف زد، او در سال ۱۸۶۲ هفته نامه خود به نام (هرالد هفتگى) را منتشر ساخت. علاوه بر این، ادیسون یک دوره کارآموزى به عنوان تلگرافیست را گذراند و طى سال هاى ۱۸۶۳ تا ۱۸۶۸ در همین رشته به کار خود ادامه داد.

ادیسون نخستین اختراع خود را که یک دستگاه شمارش برگه هاى راى بود، در سال ۱۸۶۸ به ثبت رساند. اما این دستگاه در کنگره آمریکا مورد استفاده قرار نگرفت؛ چرا که این هراس وجود داشت که بتوان در کار آن تقلب کرد. یک سال بعد، او در نیویورک مدیر کمپانى استاک اند گولد شد، شرکتى را به اسم خود تاسیس کرد و از این زمان به سرعت در کارهایش ترقى کرد.

توماس ادیسون در سال ۱۸۷۱ با خانم مرى استیل ول (M .Stillwell) ازدواج کرد و در همین سال هم نخستین ماشین تحریر را اختراع نمود. در این دوره او در یک آزمایشگاه در نیوجرسى کار مى کرد. در تاریخ هجدهم ژوئیه سال ۱۸۷۷ ادیسون فونوگراف یا دستگاه ضبط  صدا را اختراع کرد و نخستین انسانى بود که صداى ثبت شده خود را شنید.

 در سال ۱۸۷۹ لامپ اختراعى او که از یک رشته ذغالین ساخته شده بود، بیش از ۴۰ ساعت درخشید. علاوه بر این، ادیسون کار دستگاه تلفن را به وسیله یک میکروفون حاوى ذرات ذغال بهبود بخشید. در سال ۱۸۸۰ در منلوپارک ،  نخستین کارخانه لامپ سازى شروع به کار کرده و در کنار این کار به اختراعات دیگر خود از جمله فیوز الکتریکى، دستگاه هاى اندازه گیرى و تکامل دیناموهاى ماشین هاى بخار پرداخت. در سال۱۸۸۳ اثر ادیسون که بعدها به اختراع رشته هاى درخشان و لامپ هاى الکتریکى منجر شد، رسماً به نام او ثبت گردید. تا سال ۱۸۹۰ ادیسون کار فونوگراف را بهبود بخشید و شرکت ادیسون جنرال الکتریک را تاسیس کرد.

Thomas_Edison_4

در سال ۱۸۹۱ ادیسون دستگاه سینماتوگراف، که یکى از مراحل ابتدایى تکامل دوربین فیلمبردارى بود را اختراع کرد. باید متذکر شویم که اختراعات ادیسون که فهرست آن پایانى ندارد، از جمله تلفن، تلگراف، میکروفون و لامپ الکتریکى در واقع تنها بهبود و تکامل کار دستگاه هاى اختراع شده پیشین بودند.

بیشتر سعی ادیسون صرف تکمیل گرامافون میشد. وی در ابتدای جنگ بین اللملی اول (فنل) جهت صفحات گرامافون خود به کار میبرد. در آن موقع فنل از آلمان خریداری میشد که با شروع جنگ و ورود آن نیز قطع گردید. ادیسون اولین کارخانه ی تهیه مصنوعی فنل را به وجود آورد، تا دیگر از ورود فنل آلمانی بی نیاز شود.

معروفترین اختراع ادیسون، چراغ حبابی بود. در آن زمان، مردم برای روشن کردن خانه هایشان از چراغ های نفتی و گازی استفاده می کردند. ادیسون می دانست که استفاده از الکتریسیته بسیار ساده تر و ارزانتر خواهد بود. مشکل اینجا بود که کسی نمی دانست چگونه باید این کار را انجام دهد. ادیسون مدت زیادی بر روی ایده اش کار کرد. وی بسیاری از چیزها را مورد آزمایش قرار داد که هیچ کدام عمل نمی کردند، اما هیچ گاه مایوس نشد و کارش را قطع نکرد؛ او در سال ۱۸۸۲ اولین نیروگاه برق را در نیویورک ایجاد کرد که به ۸۵ مشتری برق می فروخت و توانایی روشن کردن ۵۰۰۰ لامپ را دارا بود.

در سال ۱۸۸۶ با  دختر یکی از سرمایه داران مشهور به نام مینا میلر ازدواج کرد چرا که در آن زمان همسر اولش فوت کرده بود

همچنین او کوشید تا اختراع دوربین فیلمبرداری را به خود اختصاص داده و حق استفاده انحصاری از آن را به دست آورد، اما در روز ۱۰ مارس ۱۹۰۲ ، ادعای او در یک دادگاه استیناف ایالات متحده رد شد. وی در سال ۱۸۹۴، تحقیقاتی را در زمینه ترکیب فیلم و صدا به انجام رساند که سرانجام منجر به اختراع (کینه توفون) گردید. این دستگاه ترکیب ناهماهنگی از کینه توسکوپ و گرامافون استوانه ای بود که با استقبال مردم مواجه نگردید.

او ۶ فرزند به نام های ماریون استل، توماس آلوا، ویلیام لزلی، مادلین، چارلز و تئودور میلر ادیسون داشت ، سر انجام توماس ادیسون در روز ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ در سن ۸۴ سالگی در وست اورانژ از دنیا رفت.

هرچند همه ی اختراعات او با تلاش و یاری تیم آزمایشگاه ی بزرگ او به ثمر نشست ، اما هیچ یک از اینکه توماس ادیسون مرد بزرگی در عرصه برق بود و هست کم نمیکند.

علاوه بر همه ی اینها اولین صدای ضبط شده تاریخ صدای توماس ادیسون در حال خواندن ترانه ای کودکانه بود ه است که گوش دادن آن خالی از لطف نیست  (دانلود صدای ضبط شده)

برای من دو گفته ی ارزنده ی توماس همیشه جالب توجه بوده : ” اختراع یک درصد الهام گرفتن و ۹۹ درصد پشتکار و جدیت است” و ” کسی که فکرش به را به کار نمی اندازد، از زندگی لذت نمیبرد، او نه تنها از زندگی لذت نمیبرد، بلکه نمیتواند خودش را نیز در جامعه به مقامی برساند، تمام موفقیت ها، همه ی فتح ها زاده ی تفکر است”

در پایان دوست دارم، به عنوان نتیجه گیری ، تلاش و اندیشیدن را در تمام مراحل زندگی را از این مرد بزرگ درس بگیریم و بعنوان یک مهندس برق هیچ گاه از کار خود مایوس نشیم و بدانیم تنها راه رسیدن به رویا ها ساختن انهاست.

Thomas_Edison_3

جمع آوری و ترجمه : میلاد اسماعیلی

منابع :

https://wikipedia.org/wiki/Thomas_Edison

https://inventors.about.com/od/estartinventors/a/Edison_Bio

https://patentdrafting.com/edison

https://edison.rutgers.edu