فیبر نوری و انتقال تصاویر دوربین های مداربسته

/ / سیستم های امنیتی و کنترلی, شبکه و امنیت شبکه, فناوری اطلاعات, مخابرات

جهت انتقال تصاویر دوربین های مداربسته ، راه های مختلفی وجود دارد . یکی از پر سرعت ترین روش های انتقال تصویر، استفاده از فیبرهای نوری است . در هر فیبر نوری تعدادی رشته بسیار نازک شیشه ای شبیه به موی انسان است .این الیاف معمولا به صورت چند دسته ای در کنار یکدیگر قرار می گیرند و به منظور تبادل دیتا توسط سیگنال های نوری در مسافت های بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

فیبر نوری فقط برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته نبوده بلکه برای شبکه های کامپیوتری – اینترنتی و سیستم های مخابراتی (تلفن) و…نیز راه اندازی و استفاده میگردد.

فیبر نوری از سه بخش تشکیل شده است :

هسته (Core)  : برای عبور سیگنال ها

روکش (Cladding) که دور تا دور هسته را احاطه کرده و باعث برگشت نورمنعکس شده به هسته می گردد.

بافر رویه (Buffer Coating) که حفاظت فیبر در مقابل رطوبت و سایر موارد آسیب پذیر را بر عهده دارد .

فیبر های نوری در دو گروه عمده ارائه می گردند:

· فیبرهای تک حالته (Single-Mode) . جهت ارسال یک سیگنال در هر فیبر استفاده می شود( نظیر : تلفن )

· فیبرهای چندحالته (Multi-Mode) . به منظور ارسال چندین سیگنال در یک فیبر استفاده می شود( نظیر : شبکه های کامپیوتری)

● نحوه انتقال نور از درون یک فیبر نوری

نور در حالت معمول در یک خط مستقیم منتشر می شود و برای تعویض جهت باید از یک جسم با قابلیت انعکاس مطلوب همچون آینه در مسیر و محل تغییر جهت استفاده کرد. نور دورن یک کابل نوری از میان مغزی آن عبور می کند، در این مسیر پوشش انعکاسی که سراسر طول فیبر و دور تا دور آن را در بر گرفته است ، همانند یک آینه عمل نموده و سبب پیدایش انعکاس نور در سراسر مسیر فیبر می شود، در نتیجه نور از مسیر منحرف نشده و تا انتهای طول کابل به راه خود ادامه خواهد داد.

یک فرستنده داده ها را تبدیل به کد میکند و یک گیرنده کد ها را رمز گشایی میکند و تبدیل به دیتا میکند .

▪ تقویت کننده نوری: به منظور تقویت و جبران افت سیگنال ناشی از فواصل دور، در مسافت های بالا تر از یک کیلومتر ، جریان سیگنال ها دورن فیبر دچار افت می شود و به منظور جبران این افت می بایست در چندین نقطه از مسیر از تقویت کننده های مخصوص استفاده شود که به نام تقویت کننده های لیزری نیز شهرت دارند.

فیبرهای نوری در مقایسه با سیم های مسی مزایای بسیاری دارد :

▪ ارزانتراست ، در حقیقت کیلومترها کابل نوری در نهایت از سیم های مسی ارزانتر تمام می شوند.

▪ باریکتر است ،قطر فیبرهای نوری بسیار باریکتر از سیم های مسی است.

▪ ظرفیت بالاتر انتقال را دارد ، به دلیل بالا بودن ظرفیت انتقال دیتا از طریق فیبر نوری نسبت به سیم مسی می توان حجم بیشتری از اطلاعات را به صورت همزمان از طریق آنها مبادله کرد.

همچنین میزان افت سیگنال در فیبر نوری بسیار کمتر از سیم های مسی است.

برخلاف سیگنال های الکتریکی در سیم های مسی، هیچ گونه تداخلی در سیگنال های فیبرهایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ایجاد نخواهد شد و این به معنای عدم نویز در دوربین های مداربسته  و مشاهده تصاویر با وضوح بیشتر است.

فیبرهای نوری جهت تبادل دیتا در حالت دیجیتال و استفاده در شبکه های رایانه ای بسیار مناسب هستند.

▪  در این فیبر ها خطر اشتعال به صفر میرسد ،چراکه هیچ نوع جریان الکتریسیته ای از دورن آنها عبور نمی کند.

▪ وزن سبک:وزن فیبرهای نوری در مقایسه با سیم های مسی بسیار کمتر است.

معایب فیبر نوری:

• برای شبکه‌های معمولی و کوچک بسیار پر هزینه است.

• برای نصب فیبرهای نوری و تجهیزات آن به افراد متخصص نیاز است. اما در نصب سیم‌های مسی تقریبا اکثر افرادی که آشنایی کمی در این زمینه دارند می‌توانند آنها را نصب کنند.

• برای نصب فیبر‌های نوری دقت بسیار زیادی مورد نیاز است. حتی برای قطع کردن آن. زیرا در این صورت زاویه شکست نور تغییر می کند و روند انتقال داده ها دچار اختلال می شود.

• یکی از اصلی‌ترین اشکالات فیبر‌های نوری شکننده بودن فیبر داخل کابل است. در صورت خم کردن بیش از اندازه سیم، فیبر مورد نظر شکسته و دیگر آن کابل به در‌د نمی خورد. در صورتی که سیم‌های مسی مقاومتر هستند .

به طور خلاصه پس از بررسی هر پروژه ، با توجه به فاصله دوربین های مداربسته تا ذخیره ساز ها – مانیتور ها و همچنین بررسی تعداد دوربین ها میتوان گفت که استفاده از فیبر نوری منطقی تر است یا کابل کواکسیل و یا کابل شبکه .