ابر خشت چیست

/ / خانه های هوشمند

اگر زمانی به علت سانحه‌ای خانه‌تان را از دست دادید، نگران نباشید. برای ساخت دوباره خانه‌تان با قیمتی ارزان فقط نیاز به سه چیز دارید: خاک، کیسه و سیم‌خاردار.
سیستم ابرخشت سیستمی است که توسط نادر خلیلی، معمار ایرانی-آمریکایی در سال ۱۹۸۴ برای پاسخ‌گویی به نیاز NASA به عنوان مصالحی مناسب برای ساخت ایستگاه در سیاره مریخ ارائه شد. از آن زمان این سیستم به عنوان سیستمی اید‌ه‌آل برای سازمان ملل برای مناطق آسیب دیده انتخاب شده است.

super-adobe

روش ساخت بنایی با این سیستم آسان است، کافیست شما خاک را در کیسه‌‌هایی بریزید و طبق اصولی این کیسه‌ها را توسط سیم‌های خاردار بر روی هم قرار دهید تا ساختمانی کوچک، سریع، مقاوم در برابر عوامل محیطی و کاملا پایدار داشته‌باشید. 

super_adobe_1

این سیستم در طول زمان رشد کرده، و به حدی انعطاف ‌آن متمایز است که علاوه بر ساخت بنا در مریخ و ساخت خانه برای مناطق آسیب دیده، از آن جهت ساخت خانه‌هایی ارزان ولی بسیار مقاوم در کالیفورنیا استفاده می‌شود وهمچنین می‌تواند مصالحی ایده‌آل برای افرادی باشد که در مناطق روستایی نیازمند خانه‌ای ارزان قیمت باشند.

super_adobe_2

از ویژگی‌های این بناها انعطاف‌پذیری بالای آن‌ها برای ساخت شکل‌های مختلف ساختمان است. و شکل‌های قوسی مانند که ساخت آن‌ها بدون ابزارهای صنعتی پیشرفته و گرانقیمت در ساختمان غیر ممکن است، توسط این سیستم به آسانی خم کردن تیوبی پر از خاک است.
super_adobe_3super_adobe_4
این سیستم توسط موسسه‌ی cal-earth توسعه پیدا می‌کند. این موسسه توسط نادر خلیلی بنیاد شده و پس از فوت این معمار، توسط فرزندانش اداره می‌شود. خارج از آن این سیستم توسط گروه‌های مختلفی که به دنبال ساخت بناهایی ارزان قیمت هستند به شکل‌های مختلفی توسعه پیدا می‌کند.  بعضی این ایده را به صورت جدا دنبال کرده‌اند و با اضافه کردن سیمان و جزییات اجرایی متفاوت سعی در رشد امکان‌های ساخت این بنا داشته‌اند.
super_adobe_5